"Vždy jsem byla více trenérem než závodníkem, protože víc mě těší úspěch týmu, který vedu, než můj vlastní."

Zásady mého tréninku
-
Trénink je zábava, pro člověka i psa.
-
Pozitivní motivace+odměna+trpělivost+dobrá nálada= základ úspěšného tréninku.
-
Člověk je člověk, pes je pes.
-
Uč se od svého psa a vnímej ho jako živou bytost se svými vlastními pocity..
-
Buď férový a pracuj na 100% stejně jako to pro tebe dělá tvůj pes.
-
Při tréninku si občas představ sám sebe v roli svého psa,
-
Nikdy se nevzdávej!
-
Zůstaň otevřený novým věcem a nepřestávej se učit.
-
Nic, co svého psa naučíte, nemusí být navždy. Pes je živý tvor a ne počítač, který naprogramujete.
Jak vidím výchovu pejska
Je třeba si uvědomit, že pes není věc, ale zvíře, které má své pocity, povahové vlastnosti, jež mohou odrážet charakter plemene, i pudové chování, které lze samozřejmě ovlivnit, ale vše vyžaduje svůj čas, váš aktivní přístup a velkou míru trpělivosti. Pomůžu Vám pochopit potřeby Vašeho psa, porozumět jeho chování a nalézt nejlepší způsob motivace k tréninku.
Pes není ani strojem, který využíváte, když sami potřebujete, nebo vypnete, když o jeho pozornost zrovna nestojíte. Neměl by být ani prostředkem pouze pro Vaší seberealizaci (například balón pro hraní fotbalu), dosažení úspěchu. Naučím Vás, že pes může být skvělým parťákem pro život, pro Vás i celou rodinu.
Neuznávám přílišné polidšťování. Pes je zvířetem, zvířetem zůstává a dlouhým promlouváním do duše či vysvětlováním, že to či tamto udělal špatně, mu určitě nedomluvíte, stejně jako od něj nemůžete očekávat něco, co Vám není schopen dát. Pes Vám sice dá svou úpřímnou lásku, ať máte dobrou nebo špatnou náladu, ale tato láska by neměla v příliš velkém poměru nahrazovat tu lidskou.
Ve výcviku jsem zastánce pozitivní motivace, ale i přesto musí mít pes nastaveny své hranice, které by nikdy neměl překročit. Nezáleží přitom na tom máte-li středoasijata, bojové plemeno nebo jezevčíka.
Nebudu po Vás chtít, abyste na svého pejska vrčeli, cenili zuby, tudíž se sami chovali jako psi a získávali si tím potřebný respekt. Jak už jsem psala, pes je zvíře, člověk je člověk a svůj přirozený respekt dokáže projevit, aniž by musel přejímat roli psího člena smečky.
Stejně tak se u mne nesetkáte s klasickým cvičákovým drillem a lámáním povahy psa, což jste možná mohli vidět v některých televizních pořadech o převýchově psů. Jde mi o zachování osobnosti Vašeho parťáka a vytvoření správného vztahu mezi Vámi. Je třeba si ovšem uvědomit, že nic není zadarmo, i do tohoto vztahu musíte něco investovat.
Jak vidím trénink agility
V tréninku agility jsem detailistka, až puntičkářka, protože už to není způsob provedení překážky, který rozhoduje o výsledku na závodech, ale právě ty malé detaily, které třeba sami ani nevidíte. Někdy tím své lidičky prudím, ale jsem trenérem, který se nespokojí s "dobrým" výsledkem, že sekvenci - parkur tzv. zaběhnete bez chyb od začátku do konce. Budu po Vás chtít, abyste byli v mých očích perfektní a sekvenci, nebo alespoň její část opakovali, dokud ji nezvládnete na 100%.
Budu se Vám snažit dát tipy, jak zlepšit sebe, ale i svého pejska, zejména ve věcech, které třeba ani nevíte, že můžete zlepšit.
Budu s Vámi hledat ideální handling pro konkrétní situace na parkuru. Někdy se Vám má doporučení budou zdát zbytečně riskantní, ale na druhou stranu Vám můžou pomoct odhalit Vaše slabiny, které jsou důležité právě pro zlepšování Vašich dovedností, nebo Vás přimějí zariskovat a do budoucna získat lepší výsledky.
Budeme zkoušet různé způsoby řešení sekvencí a měřit je z hlediska času. Už dávno nestačí parkur zaběhnout, ale musíte ošetřit každý oblouček, každou možnou časovovu ztrátu. Budeme hledat ideální a nejrychlejší linie pro psa, nejplynulejší a nejefektivnější handling pro Vás.
Pokusím se Vás naučit se vcítit se do pocitů a emocí Vašeho psa, obzvláště řešíte-li nějaký specifický problém a nalézt způsob, jak jej alespoň částečně řešit nebo zlepšit. V tomto směru se věnuji zejména sebekontrole a problematice odložení na startu, motivaci a systému odměňování.
Neuznávám žádnou univerzální metodu například při nácviku překážky. Vše se snažím řešit s intuicí a ohledem na schopnosti a možnosti pejska a psovoda. V této práci využívám nejen svých osobních zkušeností, ale také zkušeností a metodik dalších uznávaných trenérů, jejichž seminářů se pravidelně účastním. V případě, že nic nezafunguje, nebojím se zaexperimentovat, protože řešení Vašeho problému je pro mě výzvou ;)
Bohužel ani já nemám patent na rozum a učím se nejen z tréninku vlastních psů, ale i z tréninků s Vámi. Každého psa, s kterým se setkám, vnímám jako možnost se naučit něčemu novému ať už ve výchově nebo v agility. S každým člověkem, kterého potkám, se snažím najít společnou řeč a pomoct mu být dobrým paníkem pro svého psa. Vše musí být ovšem založeno na vzájemné důvěře a otevřenosti. Nechci a nebudu Vás nutit dělat něco co nechcete. Nebudete-li něčemu rozumět, udělám maximum pro to, abyste pochopili, proč po Vás to či ono chci.
Zkušenosti
Trénink agility od roku 1995.
Oficiální trénérská činnost v oblasti agility zahájena v roce 1999 složením instruktorských zkoušek. Realizace trenérské činnosti nejdříve v agility klubu Voříšek, následně Oblastní skupině agility Permoník a Vosa, z nichž pod mým působením vzešla spousta úspěšných závodních týmů i trenérů v rámci ČR i mimo ni.
Několikanásobná účast v reprezentaci České republiky pro závody jako Mistrovtsví světa (2012) a European Open (2012, 2013).
V letech 2003 - 2005 práce jako asistent juniorské reprezentace.
V letech 2006 a 2007 vedoucí juniorské reprezentace.
Asistent reprezentace dospělých pro European Open 2016.
Závodní úspěchy s vlastními psy na domácím i mezinárodním poli.
Pravidelná spolupráce s úspešnými agility týmy z České republiky, Slovenska a Polska.
Poskytování tréninkových seminářů v ČR i zahraničí (Polsko, Slovensko, Litva, Belgie, Řecko, Německo, Španělsko)
Pravidelná účast na agility seminářích, seminářích o pozitivní motivaci (František Šusta), .přednáškách o výživě psů.
